ABA Terapi -Otizm – ABLLS, D – Motor Taklit Beceri Alanı, Sözel İpucu İle Kaba Motor Hareket Taklidi

ABLLS (The Assessment of Basic Language and Learning Skills) temel dil ve öğrenme becerilerini 25 beceri alanına ayırarak kendi içinde de hiyerarşik biçimde alt basamaklarını en ince detaylarına kadar kapsadığı için Amerika’da tüm ABA uzmanlarının eğitim programlarını yazarken en çok kullandığı, kendine özel bir materyal kiti olan değerlendirme programıdır.

Videomuzda ABLLS müfredatından D programları yani Motor Taklit beceri alanından ‘Sözel ipucu ile kaba motor hareket taklidi’ programı anlatılmaktadır.

Çocuklara kazandırılan erken dönem taklit becerisi, aile ile çocuğun etkileşimini olumlu yönde etkilemektedir. Sembolik olan oyunun başlaması için çok kritik bir beceri sayılan taklit, aynı zamanda çocuğun sosyal etkileşimini sürdürmesini sağlamaktadır. Bu programı çalışmak için herhangi bir materyale ihtiyaç yoktur. Çocuk ile karşılıklı oturulur. Çocuğun dikkatinin sizde olduğuna emin olduktan sonra taklit etmesini istediğiniz hareketi sözel olarak söyleyerek aynı zamanda hareketi göstererek taklit etmesi istenir. Çocuk beceriyi yaparsa onu motive edecek cümleler veya oyuncaklar ile pekiştirmek işimiz. Eğer beceriyi gerçekleştiremiyor ise motor hareketi söyleyerek aynı zamanda göstererek gerekli ipuçları kullanarak yardım ile yapması sağlanır.