ABA Terapi -Otizm-ABLLS Programı, B – Görsel Performans Beceri Alanı, Özdeş Olmayan Nesneleri Ayırma

ABLLS (The Assessment of Basic Language and Learning Skills) temel dil ve öğrenme becerilerini 25 beceri alanına ayırarak kendi içinde de hiyerarşik biçimde alt basamaklarını en ince detaylarına kadar kapsadığı için Amerika’da tüm ABA uzmanlarının eğitim programlarını yazarken en çok kullandığı, kendine özel bir materyal kiti olan değerlendirme programıdır.

Videomuzda ABLLS müfredatından B programları yani Görsel Performans beceri alanından ‘Özdeş olmayan nesneleri ayırma’ programı anlatılmaktadır.

OSB sahip bireyler nesneleri ayırt etme konusunda büyük sıkıntılar yaşarlar. Herhangi bir nesnenin görsel ve işlevsel özelliklerini göz önüne alarak onu diğerlerinden ayırmak OSB sahip bireyler için biraz zor olabilir. Bu programdaki amacımız nesnenin aynı ama görsellerin farklı olduğu çeşitli nesneleri/ kartları ayırmasıdır.

Örneğin; 2 adet top resmi, biri futbol diğeri basketbol topu. Yanına 2 adet masa resmi, biri yuvarlak, diğeri kare masa. Resimleri karışık bir şekilde masaya koyduktan sonra ‘bunları ayır’ yönergesi kullanılır. Ayırmasını istediğiniz kart miktarını çocuğun performansına göre arttırabilirsiniz. Bu programda hedefimiz, çeşitli nesnelerin görselleri farklı olsa da aslında nesnelerin aynı olduğunun ayrımını yapmasıdır.