Verim’li Çalışmalar

Abademy olarak “Verim’li Çalışmalar” konusunda Kocaeli Life dergisinde yer aldık.

DERGİ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

VERİM’Lİ ÇALIŞMALAR

İki çocuğu da Verim Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’nde ABA Terapi protokolünden yararlanan Sibel İnan, ABA Terapi sayesinde büyük yol kat ettiklerini söylüyor

Sibel İnan, iki çocuğu da özel eğitim alan bir anne. Otizm teşhisi konulan büyük oğlunun ardından, küçük oğlu da özel eğitim ihtiyacıyla doğunca, hiç vakit kaybetmeden çocuklarının gelişimine katkı sağlayacak bir merkez arayışına girmiş. Büyük oğlu T. Inan’ın özel eğitimine Özel Körfez Verimli Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde devam ederken, daha kapsamlı çalışmalara ulaşmak adına hem çocuklarının hem de kendisinin yaşamına dokunacak Verim Gelişim ve Danışmanlık Merkezi ile de o günlerde tanışmış. Büyük oğlundan sonra küçük oğlunun da merkezde uygulanan ABA Terapisi ile çok yol kat ettiğini söyleyen Sibel Hanım, yaşadığı gelişmelerden çok memnun.

OĞLUM KONUŞAMIYORDU

Sibel Hanım çocuklarının gelişimiyle ilgili yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Ben ev hanımıyım, özel eğitim gören iki evladım var. Çocuklarımdan biri yedi yaşında. Otizmi orta düzeyin üzerinde seyrediyordu. Uygulamalı özel eğitim okulu ile Özel Körfez Verimli Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gidiyor, ayrıca Verim Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’nde ABA Terapi görüyor. Küçük oğlum ise henüz 3 yaşında. Kreşe gidiyor, o da aynı merkezde özel eğitim alıyor. Büyük oğlumun gelişiminde bir farklılık olduğunu, iki buçuk yaşına geldiği halde konuşamamasıyla fark ettik. Başvurduğumuz doktor, dört yaşına kadar beklememizi önerse de hemen bir psikiyatriste götürdük. Psikiyatristimiz, oğlumda otizm olduğunu, özel eğitim alması gerektiğini söyledi. Hemen bir kurumda özel eğitimen başladık ama oğlum, beklediğimiz gelişimi göstermedi.

ABA TERAPİSİ

Daha sonra Özel Körfez Verim-li Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne devam ettik. Üç yıldır buradayız ve şimdi çok memnunuz. Oğlum eğitimlerine devam ederken, biz de yapabileceğimiz başka şeyler var mı diye araştırmaya devam ettik. Bunun üzerine Verim Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’ne başvurduk.” Sibel Inan, büyük oğlunun eğitimiyle il-gilenirken, konuşma güçlüğü çeken küçük oğlunda da bir farklılık olduğunu tespit etmiş. Bunun üzerine iki yaşında gelişim geriliği tanısı alan ve şu anda üç yaşında olan oğlunu da Verim Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’ne kaydettirmiş.

Sibel Hanım, merkezde uygulanan ABA Terapisi hakkında şunları söylüyor:

“Çocuklarım Verim Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’nde ayda 20 seans ABA Terapisi alıyor. Böyle bir yöntem olduğunu, bundan yedi ay önce merkezin kurucusu Müjgan Hanım’dan öğrendim ve başladı­ğımızdan beri hayatımızda çok şey değişti.

Sorunumuz Kalmadı

Terapilerin büyük faydasını gördük. Ör­neğin, önceden büyük oğlumun hiç göz te­ması yoktu, sese dönüp bakmazdı. Şimdi seslenildiğinde o kadar güzel bakıyor ki onu çağırdığımızda geliyor. Göz teması ise harika. Söylediklerimizi anlamıyordu, yap­masını istediğimiz şeyleri yapmıyor, oralı olmuyordu. Ayrıca, daha önce yolda rahat­ça yürümekte zorluk çekiyorduk, şimdi hiç böyle bir sorunumuz kalmadı. Hep birlik­te yemek yiyebiliyoruz, ev işlerine yardım ediyorlar. Şu anda konuşma üzerine çalış­maya devam ediyoruz. ABA Terapisi ve terapistlerimizin yardımıyla çocuklarımın bunu da başaracağına eminim.”

BİZE DE EĞİTİM VERİYORLAR

Sibel Hanım, ABA Terapi sayesinde çocuklarının gelişiminde büyük mesa­fe kat ettiklerini ifade ederken, bu gelişi­min aile yaşamlarına yansımasını da şu cümlelerle özetliyor: “ABA Terapi ile ta­nışmadan önce çocuklarıma nasıl davra­nacağımı, nasıl yaklaşmam gerektiğini bilmiyordum. Şimdi çocuklarım seanstay­ken, Verim Gelişim ve Danışmanlık Mer­kezi’nin uzmanları bana da eğitimler ve­riyor. Birlikte videolar izliyoruz. Otizm nedir, gelişim geriliği nedir onlardan öğ­rendim. Annelere özel grup terapilerine katıldım. Eğitimlerimiz sadece burasıy­la sınırlı kalmıyor, evde de bize katkıları oluyor. Çocukların merkezde çalıştığı be­cerileri bana da öğretiyor, evde tekrar et­memizi sağlıyorlar. Merkezde çocukla­rım çok iyi bir eğitim alırken, ben de evde neler yapmam gerektiğini öğreniyorum. Örneğin, önceden biz çocuklarımızla birlikte oyun oynayamıyorduk çünkü aynı yerde sabit oturamıyorlardı. Böyle olunca da beraber vakit geçiremiyorduk. Merkezde hem onlara hem de bana verilen eğitimlerin yardımıyla artık çocuklarımla oyun oyna­yabiliyoruz. Çok iyi vakit geçiriyoruz.”

EVDE ZİYARET EDİYORLAR

Sibel İnan, Verim Gelişim ve Danış­manlık Merkezi uzmanlarının merkez dı­şında da kendilerini yalnız bırakmadığını söylüyor. Yapılan toplantı ve ev ziyaretle­riyle çocukları hakkında düzenli olarak bilgilendirildiğini ifade eden İnan, sözleri­ ne şöyle devam ediyor: “Verim Gelişim ve Danışmanlık’ta yaptığımız toplantılarda bizimle ilgili çalışmaları yapan ABA tera­pisti, aile danışmanı, ABA program koor­dinatörü, program direktörü ve süpervi­zörler de oluyor. Bize hem bilgi veriyorlar hem de başka sorunlarımız varsa ilgileni­yor, bunlarla ilgili yol haritası belirliyorlar.

Ayrıca, merkezin uzmanları bizi üç ayda bir evimizde ziyaret ediyor. Ev takip çizel­gelerimizle yaptığımız çalışmaları kontrol ediyor, bize yol gösteriyor. İşte çocukları­mın kaydettiği gelişme, Verim Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’nin tüm bu özverili çalışmaları sayesinde. Hem çocuklarıma hem de bana kattığı her şey için Verim Ge­lişim ve Danışmanlık Merkezi’ne çok te­şekkür ederim.”