Çocuk Gelişiminde Oyun ve Portage Uygulamaları

ABADEMY Program Koordinatörü Merve Şen ve Çocuk Gelişimi Uzmanı/Portage Türkiye Yetkilisi Dr. Ender Marangoz tarafından Çocuk Gelişiminde Oyun ve Portage Uygulamaları başlığında canlı yayın gerçekleşti.

Yayın Konu İçerikleri

*Ender Uzundemir Marangoz Kimdir?

*Çocuk gelişiminde oyunun önemi nedir? Çocukların gelişimlerine etkileri nelerdir?

*Serbest oyun etkileri nedir? Aileler neden çocuklarıyla serbest oyun oynamalılar?

*OSB bozukluğu olan çocuklarımızın en çok zorlandığı noktalar –miş gibi oyunlar. Ailelere öneriler nelerdir? Evde çocuklarını nasıl destekleyebilirler?

*Portage gelişim envanteri nedir? Kaç gelişim başlığından oluşur?

*Portage uygulamasından sonra, ortaya çıkan eksilerden oluşan tabloda, ne düşünmek gerekir, hareket planı ne olmalıdır?

*Risk grubunda olduğu tespit edilen bir çocuk için, yalnızca Portage müfredat uygulaması yeterli olur mu?, Yoksa ilave müfredat da, ABLLS dan, Verbal behaviordan da kullanılabilir mi?

*Portage listesini aileye verdiğimizde evde kendi kendine uygulaması konusunda ne söyleyebiliriz. Uzaktan eğitimle rehberlik edebilirmiyiz?

*Evde oyun oynama konularında ailelere rehberlik etmek gerekirse, tepkisel bağlanma bozukluğu olan çocuğun ebeveyninin oyunla çocuğuna ulaşma konusundaki yönlendirmemiz ne olmalıdır?

*Pandemi sürecinde eğitim kurumları, danışmanlık merkezleri online /uzaktan devam etmesini hakkındaki görüşler nelerdir?

DR. ENDER (UZUNDEMİR) MARANGOZ KİMDİR?

• Amerikan Portage Metodu Türkiye Yetkilisi
• Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü (1992) bitirerek Üniversite Öğrenci Bilim Teşvik (Yüksek Okul Birincilik) ve İhsan Doğramacı Üstün Başarı (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Böl. Birincilik) ödüllerini aldı.
• Manchester Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı.
• 1993 tarihinde, İngiltere’de PORTAGE Sertifikası ve İngiliz İşaret Dili Sertifikası aldı.
• 1994 yılından bu yana Japonya, Avusturya, İngiltere, Amerika ve Hollanda’daki uluslararası ve ulusal kongrelerde konuşmacı olarak yer aldı.
• 1997 yılında Manchester Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’ nde yüksek lisans öğrencilerine “Davranış Yönlendirme Teknikleri” ile “PORTAGE Erken Eğitim Rehberi’nin Kullanım Teknikleri Eğitimi”ni verdi.
• 1993-2009 yıllarında Ender Özel Eğitim Rehabilitasyon Kurumunda özel eğitimci ve sorumlu müdür olarak çalıştı.
• 2010’dan bu yana açtığı Çocuk Gelişim Merkezi adlı kurumda bireysel olarak çocuk gelişim takibi, özel eğitim ve aile danışmanlığı hizmetlerini sürdürmektedir.
• 1999 da PORTAGE Projesi Genel Yayın Hakları (copyright) sahibi Cesa#5 ile sözleşme yaparak Türkiye Basım, Yayın, Satış ve Dağıtım Hakları sahibi oldu.
• 2000 yılından günümüze kadar çeşitli illerde verdiği Portage Eğitimleri ile pek çok saha çalışanı ve eğitim kurumlarına (Ör: FMV: Fevziye Mektepleri Vakfı; ALEV: Avusturya Lisesi Eğitim Vakfı; İSTEK Vakfı; IŞIKKENT Eğitim Kampüsü; Metin Sabancı Spastik Engelliler Vakfı) Portage Paketi’nin kullanımı hakkında yeterlilik kazandırmıştır. Bu alandaki çalışmaları halen devam etmektedir.