ABA Terapi – Otizm – ABLLS Programı, Z – İnce Motor Beceri Alanı, Çivileri Panoya Takma

ABLLS (The Assessment of Basic Language and Learning Skills) temel dil ve öğrenme becerilerini 25 beceri alanına ayırarak kendi içinde de hiyerarşik biçimde alt basamaklarını en ince detaylarına kadar kapsadığı için Amerika’da tüm ABA uzmanlarının eğitim programlarını yazarken en çok kullandığı, kendine özel bir materyal kiti olan değerlendirme programıdır.

Videomuzda ABLLS müfredatından Z programları yani İnce Motor beceri alanından ‘Çivileri Panoya Takma’ programı anlatılmaktadır.

İnce motor becerileri; el, parmak gibi küçük kas gruplarını kapsar. Bu becerilerde gelişme gösteren çocuk yazma, kendini besleme, düğme ilikleme, fermuar açma gibi görevleri yapabilmektedir. İnce motor becerilerin gelişimi ile el göz koordinasyonu da gelişmektedir. Küçük ellerin güç ve yetenek kazanması için ince motor becerileri oldukça önemlidir. Bu program için materyalinin çeşitli boyutlarda çiviler ve çivileri takmak için çivi panosu. Çocuğun dikkatinin sizde olduğuna emin olduktan sonra çiviyi vererek ‘çiviyi panoya tak’ yönergesi kullanılır. Çocuk beceriyi yaparsa onu motive edecek cümleler veya oyuncaklar ile pekiştirmelisiniz. Eğer beceriyi gerçekleştiremiyor ise yönerge (çiviyi panoya tak) tekrar edilir ve gerekli ipuçları kullanılarak yardım ile yapması sağlanır.