Özel Gereksinimli Bireylere Sahip Ailelerin Psikolojik Durumları ve Yaşadıkları Sorunlar

Abademy Danışmanlık olarak bu sefer ki konuğumuz, Hisar Hospital’den Uzm. Dr. Emel Kurt. Kendisi ile Kurucu Terapistlerimizden Derya Burcu Elele, Özel gereksinimli bireylere sahip ailelerin psikolojik durumları ve yaşadıkları sorunlar üzerine sohbet gerçekleştirdi.

Konu İçerikleri;
*Özel gereksinimli bireylere sahip olan aileler çocukları ilk tanı aldıktan sonra hangi süreçlerden geçiyor?
*Çocuklarındaki tanıyı kabullenme aşaması ve eğitime başlama sürecinde neler yaşıyorlar?Sizin takip ettiğiniz ailelerin tanıdan sonraki süreçlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
*Ailelerin çocuklarındaki farklılığı kabullenme süreci uzun sürerse, ailelere hangi önerilerde bulunabiliriz?
*Eğitime başlayan ailelerin özellikle aile eğitim seanslarına katılmalarını ve motivasyonlarını yüksek tutmalarını nasıl sağlayabiliriz?
*Özel gereksinimli bireylerin ailelerine bu süreçte psikolojik destek sağlamak adına neler yapılabilir, bir psikiyatristen destek almaları nasıl sağlanabilir?
*Özel gereksinimli çocuğa sahip olan ailelerin bu süreçte çift ilişkisi nasıl etkileniyor?Yıpranma payını en aza düşürmek ve çift dinamiklerini koruyabilmek için neler yapabilirler?
*Ev içerisindeki gergin ortamın özel gereksinimli bireye yansıması nasıl olur?
*Çocuklarındaki farklılığı çevrenin farketmemesi için sosyal izolasyon yaşayan aileleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
*Bazı aileler çocukları etiketlenmesin diye yakın çevresinden bile bu durumu gizleyebiliyor, bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?