Kuveyt’te Yaşayan Türk Ailelerin Çocuklarına Yönelik Özel Eğitim Uygulamaları

Kuveyt’te yaşayan Türk ailelerin çocuklarına yönelik özel eğitim uygulamaları konulu canlı yayınımız gerçekleşmiştir. Cevaplamaya çalıştığımız canlı yayın sorularımız şöyledir;
1: 3 yaşında erkek çocuğum var. Yaşıtlarının gerisinden geliyor. İletişim becerileri diğer çocuklara göre zayıf. Göz teması ve ismine tepki vermede problem yaşıyoruz. Çocuğum hala cümle kuramıyor. Tedirginliğimi eşimin annesiyle paylaştığımda erkek çocukları geç konuşur. Panik yapma diyorlar. Ne yapmalıyım?

2: Kuveyt’in neresinde hizmet veriyorsunuz. Çocuğum normal bir çocuk. Fakat gelişimi hakkında bilgi almak istiyorum. Bununla ilgili testler uyguluyor musunuz?

3: Kızım 2 yaşında otizm teşhisi aldı. Kuveyt’te yaşıyorum. Ne yapabilirim? Sisteminizden bahseder misiniz?

4: 2.5 yaşında bir oğlum var. 2.5 yaşında bir çocuk hangi davranışları sergilerse otizmden şüphelenmeliyim?

5: Sürekli otizmli çocuklarla ilgili paylaşımlar yapıyorsunuz. Verdiğiniz sistemde sadece otizmli çocuklara mı hizmet veriyorsunuz?

6: 3 yaşında bir oğlum var. Çok şükür gelişiminde bir problem yok. Fakat bir uzman eşliğinde ilerlemesini istiyorum. Hizmetleriniz bizim için de geçerli mi? ( Aba Terapi normal çocuğa da verilebilir mi?)

7: Aba Terapi Nedir?

8: Otizm Nedir?

9: Hangi dilde hizmet veriyorsunuz? Kızım ingilizceye daha hakim.

10: Oğlum ilkokul 3. sınıfa gidiyor. Bir türlü derslere odaklanamıyor. Bu normal mi?

11: 6 yaşında oğlum var. Çocuğumun çok fazla davranışsal sorunları var. Kardeşine sürekli vuruyor. Saçını çekiyor. İstediği bir şey olmadığında kıyameti koparıyor. Bardakları yere fırlatıyor. Önüne geçemiyoruz. Ne yapmalıyız?

#otizm #autism #abaterapi #abatherapy #kuveyt #kuwait #kuveyttürk #kuveytözeleğitim #kuveytabaterapi