Bir Annenin ABA Terapi Tecrübeleri – Özlem Yılmaz

ABA TERAPİ alan ailemiz ile yapılan bu röportaj, ailenin tecrübelerini paylaşması, “Bir daha hiçbir şey aynı olmayacak” umutsuzluğunu yaşayan anne-babalara, küçük yaşta otizm veya diğer nörogelişimsel farklılıklar tanısı alan çocukların, yoğun düzenli eğitimle ve aile farkındalığıyla nasıl yol kat edebileceğini göstermek için yapıldı. Röportajda, “abademy müdahale protokolü sistematiği”ne yönelik sorulan soruları annemiz cevaplıyor. Doktor muayenelerini, yapılan testleri, özel eğitimin detaylarını, aba terapiyi ,oyunu, aile eğitimlerini, anne-babanın çabalarını, sorgulamalarını, kaygılarını bulacaksınız.
“Neden?” diye sorgulamak yerine durumu kabullenip “Ne yapabilirim?” sorusuna odaklanmak; aslında hayatın birçok alanında olduğu gibi farklı gelişim gösteren çocuk ebeveynlerinin de anahtarı.

SORULAR;
1.) Kendinizi kısaca bizlere bahsedebilir misiniz?
2.) Sarp’ta ilk yolunda gitmediğini düşündüğünüz şey ne oldu? İlk neyi fark ettiniz?
3.) Bu süreçte nasıl bir yol izlediniz? Aba Terapi bu sürecinize nasıl dahil oldu?
4.) Ne kadar süre bizlerden Aba Terapi aldınız?
5.) Abademy’e başlamadan önce kurumumuzdan beklentileriniz neydi? Beklentilerinizin karşılandığını düşünüyor musunuz? Sarp’ın bu süreçte gelişimsel ilerlemesini nasıl buldunuz?
6.) Seans gözlemleri yapmanız ve haftanın bir günü online seanslar yapmamız sizin Sarp ile diğer zamanlardaki iletisiminize fayda sağladı mı? Problem davranışlara karşı kendinizi daha çözüm odaklı görebiliyor musunuz?
7.) Sarp’ın seanslarının devam ettiği zamanlarda sizlere aile rehberliği yapmaya (ev ziyareti, aile testleri, biten beceri testlerini evde kontrol etme gibi) uygulamalarımıza devam ettik. Bu uygulamaların faydası oldu mu? Olduysa ne gibi faydaları oldu?
8.) Bu süreçten geçmiş her ebeveyn gibi yolun başında kaygılı ve endiseli bir ebeveyndiniz fakat artık farkındalığı yüksek ve daha bilinçli bir ebeveyn olarak karşımızdasınız.. 🙂 Bu sürece yeni başlayan diğer ailelerimize öneri ve tavsiye olarak ne söylemek istersiniz?