Almanya İle Online Eğitim Süreci

ABA TERAPİ alan ailemiz ile yapılan bu röportaj, ailenin tecrübelerini paylaşması, “Bir daha hiçbir şey aynı olmayacak” umutsuzluğunu yaşayan anne-babalara, küçük yaşta otizm veya diğer nörogelişimsel farklılıklar tanısı alan çocukların, yoğun düzenli eğitimle ve aile farkındalığıyla nasıl yol kat edebileceğini göstermek için yapıldı. Röportajda, “abademy müdahale protokolü sistematiği”ne yönelik sorulan soruları annemiz cevaplıyor. Doktor muayenelerini, yapılan testleri, özel eğitimin detaylarını, aba terapiyi ,oyunu, aile eğitimlerini, anne-babanın çabalarını, sorgulamalarını, kaygılarını bulacaksınız.

“Neden?” diye sorgulamak yerine durumu kabullenip “Ne yapabilirim?” sorusuna odaklanmak; aslında hayatın birçok alanında olduğu gibi farklı gelişim gösteren çocuk ebeveynlerinin de anahtarı.

SORULAR
1. İlk olarak neden eğitim almak istediniz? Çocuğunuzda ilk neyi farkedip online eğitim almaya karar verdiniz öncelikli olarak bu süreçlere nasıl başladığımız hakkında kısa bir özet geçelim ki bizim dışımızda bilmeyen ailelerimiz içinde kısa bir bilgi olsun Sabine hanım.
2. Almanya da almış olduğunuz eğitimler ve orada önceki senelerde Hayat ile ilgili size geri dönüşleri nasıl olmuştu kısaca bunlardan bahsedebilir misiniz ? İlk başlarda hatırladığım kadarıyla hayat için dilsiz olduğunu ve bir daha asla konuşamayacağını söylemişti orada ki uzmanlar siz o an ne hissetmiştiniz ve düşünmüştünüz şu an ne düşünüyorsunuz?
3. Bu zamana kadar yapmış olduğumuz online eğitim süreci sizin için nasıl bir deneyimdi ?
4. Almanya ve Türkiye arasında sadece online eğitim ile iletişim kuracak olmamız size ilk ne düşündürmüştü umudunuz var mıydı?
5. Hatırlarsanız ilk online seans deneyimimiz Hayat için epey zorlu bir süreç olmuştu ve aynı zamanda sizin içinde çok hareketli ve zor geçen seansımız olmuştu ve ilk başladığımız seansların bu şekilde olduğundan ileride alıştığında düzene gireceğinden size hep bahsediyordum bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşabilir misiniz ?
6. Bizim ile geçirmiş olduğunuz bu online eğitim sürecinden memnun musunuz ve verim aldığınızı düşünüyor musunuz ?
7. Sizinle ilk değerlendirme seansımızda size şu soruyu sormuştum hatırlarsanız, Hayat için ve alacağınız eğitim için bizden beklentiniz nedir ? Diye sorduğumda bana söylemiş olduğunuz şey; çocuğum sadece kendini ifade edebilsin, ben yanında olmadığımda da kişisel ihtiyaçlarını kendisi dile getirebilsin ve ifade edebilsin tek cümle bile kursa benim için yeter başka bir şey istemiyorum demiştiniz. Şu an o ilk başladığımız zamana geri baktığımızda şu anki düşüncelerinizi ve isteklerinizi online eğitimlerimizden alabildiniz mi karşılayabildiniz mi ?
8. Online eğitimden ve seanslarımızdan kendinize iyi ki bunu sizden öğrenmişim çocuğum için bunları öğrenmek benim için önemli dediğiniz bizimle paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey var mı Sabine hanım ?
9. Uzak ülkelerde yaşayan sizin gibi bu şekilde eğitime ihtiyacı olan çocuklarımız ve aileleri için online seans hakkında ne söylemek istersiniz ? Ailelerimize sadece online eğitim ile de ilerleyebileceklerine dair söylemek istediğiniz bir şeyler olabilir mi?