ABA Terapi – Otizm – ABLLS Programı, B – Görsel Performans Beceri Alanı – Nesne Resim Eşleme

ABLLS (The Assessment of Basic Language and Learning Skills) temel dil ve öğrenme becerilerini 25 beceri alanına ayırarak kendi içinde de hiyerarşik biçimde alt basamaklarını en ince detaylarına kadar kapsadığı için Amerika’da tüm ABA uzmanlarının eğitim programlarını yazarken en çok kullandığı, kendine özel bir materyal kiti olan değerlendirme programıdır.

Videomuzda ABLLS müfredatından B programları yani Görsel performans beceri alanından ‘Nesne resim eşleme’ programı anlatılmaktadır. Eşleme becerisi çocukların kavramları ve nesneleri daha iyi bir biçimde anlamasını sağlar.

Eşleme becerisinin aşamaları vardır. Çocukların öncelikle üç boyutlu nesneleri, daha sonra nesneleri iki boyutlu resimleri ile eşlemeleri gerekir. Nesne eşleme programı, yani üç boyutlu gerçek nesneleri eşleme programını bitiren, yapabilen çocuklar ile nesne-resim eşleme programını çalışabiliriz. Bu programı çalışmak için gerekli olan materyaller, çeşitli nesneler ve o nesnelerin resimleri. Çocuğun dikkatinin sizde olduğuna emin olduktan sonra nesne resimleri masaya dizilir ve eşlemesini istediğimiz nesneler tek tek verilerek ‘eşle’ yönergesi kullanılır. Eğer beceriyi gercekleştiremiyor ise gerekli ipuçları kullanarak yardım ile yapması sağlanır.