Otizmlilere Özel Eğitimi Dünyaya Açıyor

Abademy olarak “Otizmlilere Özel Eğitimi Dünyaya Açıyor” konusunda  BWG Haftalık Bülten’de yer aldık.

DERGİ PDF HALİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

ABADEMY, KKTC’DEN DÜNYAYA AÇILACAK

SELİM PARLAK: KKTC’DE, ABD KALİTESİNDE EĞİTİM VERECEĞİZ

2003 yılından bu yana özel eğitim sektöründe yer alan, başarılı iş birlikleri ve ABA Konferansı gibi ilklere imza attığı projeleri ile tanınan Selim Parlak tarafından kurulan Aba Akademi (ABADEMY) Özel Çocuklar Aile Danışmanlık Gelişim Merkezi olarak çalışmalarını sürdürüyor. ABADEMY, şimdi de KKTC’de The Ten Özel Eğitim Merkezi ile ilk yurt dışı açılımını gerçekleştirdi.

“KKTC’DEKİ SOYDAŞLARIMIZ BU PROGRAM İLE TANIŞSIN İSTEDİK”

Yıllardır yurt dışına açılmakla ilgili ciddi planlamaları olduğundan bahseden ABADEMY Kurucusu Selim Parlak “2019’da toplantılara başlamıştık. Kosova, Kuveyt, KKTC ve İngiltere planlarımız arasındaydı. Pandemi ile birlikte her şey bir anda rafa kalkmıştı. Geçen yıl bahar aylarında The Ten Özel Eğitim Merkezi’nin kurucuları ile tanıştık ve ayni vizyonda buluştuğumuzu fark edince Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ABA uygulamasını birlikte yapmaya karar verdik. Kıbrıs her şeyden önce bizim vatanımız. Tarihi bir geçmişi var ve soydaşlarımızın ilk öncelikli olarak bu otizm müdahale protokolü sisteminden faydalanmasının gönlümüzdeki rahatlatıcı etkisini yaşamak istedik” dedi.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Selim Parlak, KKTC ekonomisine de katkı sağlamak istediklerini vurgulayarak “Bu model KKTC’de yaygınlaştığında, özel eğitim için ayrılan bütçenin özel gereksinimli bireyler için daha işlevsel alanlara yönlendirilmesi söz konusu olacak. İşbirliğimiz daha çok danışan-danışman şeklinde ilerlemektedir. ABADEMY, The TEN Özel Eğitim merkezinin ABA danışmanı ve çözüm ortağı olarak iş yapıyoruz. Merkezin ilk etapta ayırdığı bütçesi 1 milyon TL olmakla birlikte gelecek yatırımlarımız için hazırlık yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD EĞİTİM KALİTESİNDE HİZMET

The Ten Özel Eğitim Merkezi’nin kurucularının özellikle otizmli bireylere yönelik eğitimler vermeyi hedefleyen hem akademik hem de sosyal yaşam becerilerine yönelik programları geliştirdiklerini söyleyen Parlak Bunun yanı sıra biz ABADEMY ile yaptıkları çözüm ortaklığı sayesinde raporla Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) standartlarında bir hizmet alabilecekler. Ayrıca erken yoğun destek eğitim birimi ile ABA terapinin sihirli değneğinden faydalanabilecekler. Özetle ABD ve Kanada’daki otizm klinikleri gibi çalışacağız” diyerek eğitimde iddialı olduklarını vurguladı.

ABADEMY, YENİ ÜLKELERE AÇILACAK

ABADEMY Kurucusu Selim Parlak son olarak şunları söyledi: “Özel eğitim sektörü dünyada hala bakir bir sektör. Yani yapılacak çok iş var. Hızlı davranmak lazım. İşe yaramayan maddeleri eleyip, işe yarayanları sistemin çarklarına dahil ederek ilerlemek gerekiyor. Ar-Ge birimimizde biz de tam olarak bunu yapıyoruz. ABADEMY olarak gelecekte yurt dışı iş birliklerimizi arttırmak istiyoruz. Bundan sonraki planımız İngiltere, Almanya ve Moğolistan’a açılmak olacak”

BWG HAFTALIK BÜLTEN– İLGİLİ LİNK